Czy powinniśmy karmić konie bezpośrednio przed treningiem lub jazdą to jedno z często pojawiających się pytań. Większość z nas w dzieciństwie słyszała od rodziców, że nie wolno wchodzić do wody wcześniej niż 30 minut po posiłku, bo może się to skończyć skurczem mięśni, więc na ogół myślimy o jedzeniu bezpośrednio przed wysiłkiem jako o czymś niewłaściwym. Ale czy tak samo jest w przypadku koni? Odpowiedź brzmi: i tak i nie.
Trening na pusty czy na pełny żołądek?
Konie to przystosowane do ciągłego pasienia się zwierzęta o żołądku jednokomorowym, więc logika nakazuje uznać, że nigdy nie powinien on być całkowicie pusty. Pełny żołądek jest bardzo ważny dla konia, ponieważ włóknista treść pokarmowa zapobiega rozchlapywaniu kwasów, które podrażniają górną część żołądka. Tak właśnie dzieje się u koni, które pracują z pustym żołądkiem, i jest uważane za jedną z przyczyn choroby wrzodowej u koni.
Dlatego właśnie, jeśli nasz koń przebywa w stajni bez stałego dostępu do siana lub jeśli minęły więcej niż 2 godziny od powrotu z pastwiska lub od ostatniego karmienia, należy nakarmić konia przed treningiem. Niewielka ilość siana ochroni żołądek przez wrzodami, ponieważ żucie wzmaga wydzielanie śliny buforującej kwasy, a ponadto przeżuta pasza wypełni częściowo żołądek i zapobiegnie rozchlapywaniu kwasów.
Co należy podawać przed treningiem?
To bardzo ważna kwestia. Przed treningiem należy podawać wyłącznie pasze objętościowe, najlepiej siano o długich źdźbłach, które wymaga dłuższego przeżuwania i wydzielania dużej ilości śliny, która zneutralizuje kwasy i ochroni żołądek. W zasadzie może to być każdy rodzaj paszy objętościowej, którą koń otrzymuje na co dzień, natomiast jeśli chcemy uniknąć wrzodów, dobrym wyborem będzie siano z lucerny. Udowodniono, że karmienie tym rodzajem siana pomaga w zapobieganiu i leczeniu choroby wrzodowej żołądka. Zatem jeśli dysponujemy taką paszą i stanowi ona stały element diety naszego konia, podawajmy je zwierzęciu przed treningiem. Dobrym zamiennikiem siana do podawania przed jazdą może być sieczka z lucerny Alfa-O firmy Simple System, zawierająca dodatek oleju lnianego korzystnie wpływającego na przewód pokarmowy konia. Jeśli nasz koń nie dostaje lucerny, a jedynie siano z traw, możemy skorzystać z innego produktu Simple System – granulatu z tymotki Haycare o naturalnie niskiej zawartości cukrów prostych i skrobi.
Ile siana?
Nie powinno się przed treningiem podawać zbyt dużej porcji siana, jednak trzeba podać wystarczająco dużo, by żołądek został częściowo wypełniony. Należy podać od 200 do 400 g siana na 100 kg masy ciała konia – więcej, jeśli zwierzę nie jadło od ponad 2 godzin lub mniej, jeśli od ostatniego karmienia upłynęło mniej niż 2 godziny.
Oto krótki przewodnik pomocny przy ustalaniu ilości siana na podstawie czasu, jaki upłynął od ostatniego karmienia (dla konia ważącego 500 kg):
2 kg – jeśli koń nie jadł od ponad 2 godzin
1—2 kg – jeśli koń nie jadł od 30 minut do 2 godzin
Garść siana – jeśli koń jadł siano lub pasł się do momentu zabrania go z pastwiska
Czego lepiej nie podawać przed treningiem?
Lepiej nie podawać pasz treściwych w okresie 4 do 5 godzin przed jazdą lub treningiem. Odnosi się to zarówno do owsa, jak i do gotowych pasz bogatych w cukry proste lub skrobię. Cukry i skrobia są trawione i absorbowane w jelicie cienkim, skąd w postaci glukozy przechodzą do krwi, co wywołuje wyrzut insuliny z trzustki. Poziom glukozy i insuliny we krwi osiąga maksimum w około 2 do 3 godzin po karmieniu, a powraca do normy po 4 do 5 godzin od zjedzenia porcji paszy. Insulina to hormon, który powoduje wychwytywanie i magazynowanie glukozy w mięśniach i innych organach.
Zatem koń rozpoczynający trening z wysokim poziomem insuliny we krwi nie będzie w stanie zmobilizować glukozy z zapasów organizmu i dostarczyć mięśniom paliwa do pracy (ponieważ insulina nakazuje organizmowi usuwać glukozę z krwi i magazynować ją w mięśniach). Zdolność organizmu do pozyskiwania energii ze spalania tłuszczu też jest ograniczona, jeśli we krwi jest dużo insuliny. U koni karmionych przed treningiem zbożem lub inną wysokoskrobiową paszą szybko występuje uczucie zmęczenia w czasie pracy, ponieważ wolne zapasy glukozy we krwi szybko ulegają wyczerpaniu.
Ta zależność jest szczególnie istotna przy bardzo intensywnym wysiłku fizycznym, który sprawia, że dostępne zapasy glukozy bardzo szybko się wyczerpują. W jeździe rajdowej lepiej nie podawać dużych porcji owsa lub innych zbóż na 4 do 5 godzin przed startem. Można jednak podawać małe posiłki w trakcie rajdu, co pozwoli na uzupełnianie na bieżąco zapasów glikogenu w mięśniach i odsunie w czasie moment wystąpienia uczucia zmęczenia.
Podsumowanie
Konie przystosowały się do ciągłego pobierania pokarmu, więc teoretycznie zawsze powinny mieć pełny żołądek. Podawanie małej porcji siana przed jazdą, szczególnie, jeśli zwierzę nie jadło od dwóch lub więcej godzin, spowoduje większe wydzielanie śliny oraz wypełni żołądek, chroniąc jego błonę śluzową przed wrzodami. Z kolei nie powinno się karmić konia zbożem lub jakąkolwiek inną paszą o wysokiej zawartości cukrów lub skrobi w czasie 4 do 5 godzin przed treningiem, ponieważ te pasze wywołują wyrzut insuliny, która uniemożliwia koniowi mobilizację energii z zapasów glikogenu w mięśniach oraz z tkanki tłuszczowej. W efekcie taki koń będzie bardzo szybko się męczył.
www.feedxl.com/16-feeding-before-exercise