Wiele osób zastanawia się, co należy podawać koniowi w pierwszej kolejności – siano czy owies?
Wysokoskrobiowe ziarno zboża (owies, kukurydza, jęczmień itd.), podawane koniowi na pusty żołądek, powoduje silniejsze wydzielanie kwasów żołądkowych, co może prowadzić do rozwoju choroby wrzodowej. Ponadto nadtrawiona pasza treściwa bardzo szybko opuszcza żołądek i przechodzi do jelita cienkiego, gdzie również ulega częściowemu strawieniu, a następnie do jelita grubego, gdzie zaczyna fermentować, co zwiększa ryzyko wystąpienia ostrego ochwatu.
Koń powinien mieć stały swobodny dostęp do pasz objętościowych (siana i/lub zielonki pastwiskowej) po to, by jego przewód pokarmowy był wypełniony włóknistą treścią w chwili, gdy znajdzie się w nim pasza treściwa.
Podawane przed paszą treściwą siano tworzy w żołądku fizyczną barierę, która uniemożliwia zbyt szybki pasaż treści pokarmowej. Włókno z siana miesza się w żołądku ze skrobią pochodzącą z ziarna, a następnie tak wymieszana treść jest przesuwana do jelita cienkiego. Obecność siana w przewodzie pokarmowym spowalnia przesuwanie się treści i umożliwia skuteczniejsze trawienie pasz treściwych.
Dobrym rozwiązaniem jest więc umożliwienie koniowi powolnego pobierania małych ilości siana przez cały dzień (jeśli to konieczne, możemy używać paśnika Haygain Forager lub siatek spowalniających wyjadanie) tak, aby uniknąć karmienia paszą treściwą na pusty żołądek.