Suplementacja kwasami tłuszczowymi i antyoksydantami umożliwia dojrzewanie komórek jajowych i usprawnia ich metabolizm.
U starszych klaczy zaźrebienie i utrzymanie ciąży być trudne. Okazuje się przy tym, że pobieranie komórek jajowych i embrionów i wszczepianie ich młodszym klaczom-surogatkom, które następnie donoszą ciążę, nie stanowi cudownego rozwiązania tych problemów. Badacze z Uniwersytetu Kolorado potwierdzili, że żywienie ma kluczowe znaczenie dla poprawy jakości komórek jajowych, co może być nieocenioną pomocą przy pokonywaniu problemów z płodnością u klaczy starszych.
Faktycznie, młoda macica nie stanowi rozwiązania wszystkich problemów z oocytami pobranymi od starszych klaczy.
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Equine Reproduction Lab na grupie 20 starszych klaczy wykazało, że dieta bogata w kwasy omega-3 i antyoksydanty usprawnia dojrzewanie komórek jajowych i ich metabolizm energetyczny. Ponadto okazało się, że oocyty pobrane od starszych klaczy otrzymujących te suplementy miały po zapłodnieniu większe szanse rozwinąć się w prawidłową blastocystę (wczesny etap rozwoju zarodka), co mogło doprowadzić do rozwoju zdrowej ciąży.
Stado 20 klaczy ras wierzchowych podzielono na dwie grupy. Jedna z nich otrzymywała “nowoczesną dietę” złożoną z trawy pastwiskowej/lucerny z dodatkiem ziarna i oleju kukurydzianego. Druga grupa dostawała trawę/lucernę i liczne suplementy zawierające mikroskładniki pokarmowe, prebiotyki i probiotyki, antyoksydanty, L-karnitynę oraz rozmaite źródła kwasów omega-3, w tym olej lniany. Suplementy te były specjalnie opracowane pod kątem wsparcia zdrowotnego, szczególnie układu pokarmowego oraz płodności. Klacze otrzymywały taka dietę przez sześć tygodni przed pobraniem próbek do analizy.
Badacze stwierdzili, że suplementy diety zawierające kompleksowy zestaw składników odżywczych z kwasami omega-3 mogą poprawić płodność u starszych klaczy poprzez usprawnienie metabolizmu oocytów i przebiegu rozwoju zarodka.
Hodowcom chcącym poprawić wskaźniki rozrodu i wspomóc płodność swoich klaczy można polecić stosowanie doskonałego źródła naturalnych kwasów tłuszczowych omega-3 – emulgowanego oleju lnianego. Poza pozytywnym wpływem na stan sierści i kopyt, kwasy tłuszczowe wspomagają także prawidłowe funkcjonowanie błon komórkowych oraz skutecznie likwidują szkodliwe wolne rodniki tlenowe.
Do silnych antyoksydantów zaliczyć możemy również selen i witaminę E, która nie bez powodu jest nazywana “witaminą płodności”. Oba te składniki zawiera preparat Derbymed Orysanol-E – opracowany specjalnie z myślą o koniach wymagających wsparcia antyoksydacyjnego: sportowcach, klaczach i ogierach hodowlanych, a także koniach młodych w okresie intensywnego wzrostu.
https://thehorse.com/182344/omega-rich-diet-might-improve-older-mare-fertility/