Dłuższe noce, spadające temperatury i mokra pogoda sprawiają, że opieka nad końmi staje się dla właściciela zadaniem znacznie trudniejszym i wymagającym więcej wysiłku niż zwykle. Każdego roku przekonujemy się też, że zimne, mroźne noce oznaczają więcej przypadków ochwatu.
MRÓZ A EPIZOD OCHWATOWY
Kiedy dzień jest długi i słoneczny, trawa produkuje cukry, a następnie w nocy wykorzystuje je, by rosnąć. Jednak bardzo słoneczne dni i zimne noce powodują, że poziom cukru w zimowych trawach może być niezwykle wysoki. Dzieje się tak dlatego, że przy wystarczającej ilości światła słonecznego w dzień trawa nadal produkuje pewną ilość cukrów, ale w nocy jest zbyt zimno, by mogły one zostać wykorzystane jako paliwo dla procesów wzrostu, więc ich poziom w trawie rośnie.
Może to stanowić szczególnie poważny problem dla koni i kuców cierpiących na schorzenia metaboliczne lub skłonnych do ochwatu. Lepiej nie wypuszczać ich na trawę dopóki jest oszroniona, a temperatura powietrza utrzymuje się poniżej 5°C. Jeśli przez to nasz koń spędza mniej czasu na zewnątrz, należy się upewnić, że dostaje w zamian wystarczająco dużo siana, dzięki czemu ograniczamy ryzyko wrzodów żołądka, kolki i zachowań stereotypowych, które są pochodnymi niewystarczającej ilości paszy. Siano o niskim poziomie cukrów będzie idealne dla koni podatnych na ochwat i powinno być podawane w ilości nie mniejszej niż 1,5% wagi ciała konia dziennie (w % suchej masy paszy).
Konie i kuce ochwatowe lub cierpiące na choroby metaboliczne będą potrzebowały również suplementu białkowo-witaminowo-mineralnego, specjalnie opracowanej w taki sposób, by zawierał jak najmniej skrobi i cukrów prostych. Na szczęście wszystkie te kryteria spełnia GAIN Stud Care 32 – bogaty w składniki odżywcze balancer idealny dla koni i kuców, które dobrze utrzymują kondycję na diecie złożonej wyłącznie z siana, co jest częstą cechą zwierząt skłonnych do ochwatu. Zawiera on optymalną ilość wszystkich niezbędnych dla zdrowia witamin i minerałów, a także porcję wysokowartościowego białka, potrzebnego koniom, które muszą walczyć z chorobą.
https://redmills.ie/blog/expert-advice/advice/frosty-grass-laminitis-risk/