Suplementacja kwasami tłuszczowymi i antyoksydantami umożliwia dojrzewanie oocytów i usprawnia metabolizm komórek jajowych.
U starszych klaczy zaźrebienie i utrzymanie ciąży może stale sprawiać problemy. Okazuje się przy tym, że pobieranie komórek jajowych i embrionów i wszczepianie ich młodszym klaczom-surogatkom, które następnie donoszą ciążę, nie stanowi panaceum, o jakim marzyli specjaliści od rozrodu koni. Badacze z Uniwersytetu Kolorado potwierdzili, że żywienie ma kluczowe znaczenie dla poprawy jakości komórek jajowych, co może być nieocenioną pomocą przy pokonywaniu problemów z płodnością u klaczy starszych.
Faktycznie, młoda macica nie stanowi rozwiązania wszystkich problemów z oocytami pobranymi od starszych klaczy, jak twierdzi lek. wet. Giovana D. Catandi, doktorantka i asystentka w College of Veterinary Medicine & Biomedical Sciences na Uniwersytecie Stanu Kolorado.
Badanie przeprowadzone przez Catandi i jej kolegów z Equine Reproduction Lab na grupie 20 klaczy w wieku od 13 do 23 lat wykazało, że dieta bogata w kwasy omega-3 i antyoksydanty usprawnia dojrzewanie oocytów i ich metabolizm energetyczny. Ponadto okazało się, że oocyty pobrane od starszych klaczy otrzymujących te suplementy miały po zapłodnieniu większe szanse rozwinąć się w prawidłową blastocystę (wczesny etap rozwoju zarodka), co mogło doprowadzić do rozwoju zdrowej ciąży.
Stado 20 klaczy ras wierzchowych podzielono na dwie grupy. Jedna z nich otrzymywała “nowoczesną dietę” złożoną z trawy pastwiskowej/lucerny z dodatkiem ziarna i oleju kukurydzianego. Druga grupa dostawała trawę/lucernę i liczne suplementy zawierające mikroskładniki pokarmowe, prebiotyki i probiotyki, antyoksydanty, L-karnitynę oraz rozmaite źródła kwasów omega-3, w tym olej lniany. Suplementy te były specjalnie opracowane pod kątem wsparcia zdrowotnego, szczególnie układu pokarmowego oraz płodności. Klacze otrzymywały opisane diety przez sześć tygodni przed pobraniem próbek.
Następnie mierzono zmiany w metabolizmie oocytów z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanej mikrokomory wykonującej pomiary zmian zużycia tlenu i pH. Kolejnym etapem było pobranie od klaczy dodatkowych oocytów i zapłodnienie techniką in vitro, a następnie ocena tempa podziałów komórkowych. Porównując dwie grupy zaobserwowano, że większy odsetek zapłodnionych oocytów, które następnie rozwinęły się do stadium blastocysty, pochodził od klaczy otrzymujących suplement kwasów omega-3 (58%) niż od klaczy żywionych ziarnem i olejem kukurydzianym (15%).
Badacze stwierdzili, że suplementy diety zawierające kompleksowy zestaw składników odżywczych z kwasami omega-3 mogą poprawić płodność u starszych klaczy poprzez usprawnienie metabolizmu oocytów i przebiegu rozwoju zarodka.
Hodowcom chcącym poprawić wskaźniki rozrodu i wspomóc płodność swoich klaczy można polecić stosowanie doskonałego źródła naturalnych kwasów tłuszczowych omega-3 – emulgowanego oleju lnianego Foran Kentucky Karron Oil. Poza pozytywnym wpływem na stan sierści i kopyt, kwasy tłuszczowe wspomagają także prawidłowe funkcjonowanie błon komórkowych oraz wykazują silne działanie neutralizujące wolne rodniki tlenowe.
Do silnych antyoksydantów zaliczyć możemy również selen i witaminę E, która nie bez powodu jest nazywana “witaminą płodności”. Oba te składniki zawiera preparat Foran V.S.L. – opracowany specjalnie z myślą o koniach wymagających wsparcia antyoksydacyjnego: sportowcach, klaczach i ogierach hodowlanych, a także koniach młodych w okresie intensywnego wzrostu.
https://thehorse.com/182344/omega-rich-diet-might-improve-older-mare-fertility/