Zima wcale nie musi być ciemna i ponura. Cóż może być milszego od widoku ciepłej stajni pełnej zadowolonych koni, podczas gdy na zewnątrz wszystko wokół pokrywa szron? Niemniej jednak zima to trudny i ciężki czas dla właścicieli koni i właścicieli stajni. Dlatego tak ważna jest organizacja i przygotowanie na wszystko, co może przynieść zimowa pogoda. Oto kilka porad, które pomogą nam przejść suchą stopą przez te zimne, ciemne i mokre dni.
STAJNIA
- Sprawdźmy wszystkie żarówki i wymieńmy te, które tego wymagają. Na wypadek nagłej przerwy w dostawie prądu trzymajmy pod ręką latarkę z bateriami.
- Sprawdźmy stan wszystkich drzwi, bram, zawiasów i zamków. Walka z opornymi drzwiami lub bramką na mrozie to żadna przyjemność.
- Wyczyśćmy wszystkie odpływy, rynny i studzienki drenażowe tak, aby w razie deszczu lub opadów śniegu nasze podwórze nie zamieniło się w jezioro.
- Trzymajmy pod ręką zapas piasku lub żwiru do posypywania podwórza, co zapobiegnie tworzeniu się lodu i uniemożliwi ślizganie się ludzi i zwierząt.
- Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, bezzwłocznie naprawmy przeciekające dachy.
- Upewnijmy się, że krany i rury są zaizolowane i nie zamarzną, a koń zawsze będzie miał dostęp do czystej wody.
- Zakonserwujmy sprzęt. Warto używać sprawdzonych produktów zarówno do interwencyjnej, jak i długotrwałej pielęgnacji.
- Posprzątajmy. Odłóżmy na miejsce nieużywany sprzęt i wyposażenie. Pamiętajmy, by schować nieużywane drewniane drągi i koziołki, aby uchronić je przed gniciem.
- Upewnijmy się, że apteczka stajenna jest dobrze zaopatrzona i łatwo dostępna. W razie nagłego wypadku konieczność przekopywania się przez wszystkie szafki lub sterty nieużywanych derek to sytuacja daleka od ideału.
PADOKI I PASTWISKA
- Jeśli koń utrzymywany jest bezstajennie lub spędza dużo czasu na zewnątrz, postarajmy się wyłożyć matami lub wysypać żwirem część padoku tak, aby zwierzę mogło przynajmniej na chwilę wyjść z błota.
- W mokrej porze roku wybiegi i pastwiska są narażone na silną erozję, więc powinniśmy zapobiegać niszczeniu runi, jeśli tylko jest to możliwe. Możemy wypuszczać konie kolejno na różne wybiegi, lub jeśli nie dysponujemy dużą powierzchnią, możemy podzielić wybieg na kilka mniejszych kwater i użytkować je naprzemiennie.
- Gdy jest bardzo zimno, sprawdzajmy poidła i zbiorniki z wodą przynajmniej dwa razy dziennie, krusząc i usuwając tworzący się lód.
KOŃ
- Zróbmy zapasy, ponieważ w zimie koń może potrzebować większej niż zwykle ilości paszy, siana i ściółki.
- Regularnie kontrolujmy wagę i kondycję naszego konia i jeśli to konieczne, regulujmy ilość podawanej paszy. Można do tego wykorzystać popularne systemy wizualnej oceny kondycji (BCS – więcej na ten temat tu ).
- Jeśli koń jest utrzymywany w stajni, upewnijmy się, że każdego dnia będzie wypuszczany na padok. Jeśli nie możemy jeździć ani padokować, lonżujmy naszego wierzchowca lub pracujmy z nim z ziemi.
- Zadbajmy o derki. Przy odrobinie szczęścia wszystkie derki, których może potrzebować nasz koń, są już uprane i naprawione. Nieużywane derki zimowe lepiej jest złożyć i schować lub odwiesić na wieszak, żeby nie zostały podeptane lub uszkodzone.
- Jeśli golimy naszego konia, upewnijmy się, że maszynka do golenia jest regularnie oliwiona i czyszczona.
- Zadbajmy o kopyta, ponieważ będą one najbardziej narażone na niekorzystne warunki, jak błotniste i mokre lub zamarznięte i zaśnieżone podłoże. Warto korzystać z preparatów utrzymujących prawidłowe nawilżenie i elastyczność rogu kopytowego.
- Zwracajmy uwagę na pierwsze objawy grudy. U koni skłonnych do tej choroby warto stosować maści chroniące skórę kończyn przed wilgocią, a przy tym zawierające naturalny antyseptyk – olejek z drzewa herbacianego, który wspomaga gojenie się uszkodzeń skóry.
PRZYCZEPA
- Jeśli to możliwe, warto na zimę zaparkować przyczepę pod dachem, aby nie została uszkodzona przez złą pogodę.
- Nawet jeśli nie planujemy zbyt często używać przyczepy w zimie, należy przeprowadzić wszelkie konieczne zabiegi konserwacyjne (sprawdzić olej, ciśnienie w oponach itd.), bo nigdy nie wiadomo kiedy będzie nam potrzebna.
- Podróżując z koniem upewnijmy się, że mamy wszystkie potrzebne do napraw części, na wypadek awarii lub opóźnienia w podróży.
https://redmills.ie/blog/2020/12/22/Winter-care-tips-horse-yard/