Uważa się, że Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego jest jedną z najtrudniejszych konkurencji jeździeckich ze względu na złożony charakter trzech prób, które wchodzą w jego skład. Kluczową kwestią dla potencjału sportowego i jak najlepszych wyników koni startujących w WKKW jest żywienie, gdyż bezpośrednio wpływa ono na szybkość, siłę, wytrzymałość i temperament konia, a także opóźnia moment wystąpienia objawów zmęczenia oraz skraca czas regeneracji po wysiłku.
Jednym z największych wyzwań w żywieniu takich koni jest pogodzenie ze sobą konieczności dostarczenia zwierzęciu dostatecznej ilości włókna w paszy z zapewnieniem odpowiedniej ilości energii potrzebnej mu do pracy.
Podstawowym składnikiem diety każdego konia powinna być trawa, siano lub sianokiszonka, która, podawana w ilości odpowiadającej przynajmniej 1,5% masy ciała konia, wspiera prawidłową pracę układu pokarmowego. Pasze objętościowe są też dobrym źródłem “wolno uwalnianej” energii powstającej w wyniku powolnego trawienia włókna przez pożyteczne mikroorganizmy flory jelitowej.
Mikroorganizmy jelitowe biorą również udział w syntezie witamin z grupy B, odgrywających istotną rolę w przemianach energetycznych. Jelito grube stanowi ponadto potężny rezerwuar płynów, ponieważ włókno z paszy ma zdolność zatrzymywania wody – każdy kilogram włókna w jelicie grubym wiąże od 6 do 8 kg wody i elektrolitów.
Fizyczne wymagania dyscypliny WKKW sprawiają, że dieta startującego konia musi zapewniać odpowiednią dawkę paszy treściwej, która uzupełni dietę o optymalną ilość kalorii, białka i mikroelementów.
Wybór odpowiedniego rodzaju paszy treściwej zależy od intensywności treningu danego konia i jego indywidualnego temperamentu. Ziarna zbóż są źródłem energii nazywanej „szybką” lub „szybko uwalnianą”, ponieważ ulegają stosunkowo szybkiemu trawieniu w jelicie cienkim.
Pasze oparte na zbożach, takie jak GAIN 14% Equine Cooked Mix, mogą stanowić doskonały wybór dla koni startujących w konkurencjach o krótkich przejazdach, na przykład dla skoczków, a także dla koni, którym brakuje energii. Z kolei konie pobudliwe oraz skłonne do mięśniochwatu lub wrzodów żołądka odniosą więcej korzyści z pasz niskoskrobiowych, takich jak Easy Go Cubes.
Składniki tej paszy zostały dobrane tak, by zapewnić niską zawartość skrobi oraz dostarczyć energii ze źródeł “wolno uwalniających”, takich jak włókno i olej. Niezależnie od rodzaju paszy, jakiej potrzebuje dany koń, ważne jest, aby podzielić dzienną dawkę na kilka mniejszych posiłków (np. nie więcej niż 2,5 kg paszy jednorazowo na konia o wadze 500 kg). Dzięki temu minimalizujemy ryzyko problemów z układem pokarmowym i wspieramy prawidłowy przebieg procesów trawiennych.
Kolejnym ważnym dla konia sportowego składnikiem odżywczym jest białko, które organizm zwierzęcia nieustannie wykorzystuje do budowy i regeneracji tkanek, w tym tkanki mięśniowej. Konie są w stanie samodzielnie syntetyzować połowę całkowitej koniecznej ilości aminokwasów, natomiast pozostałe aminokwasy to aminokwasy egzogenne, które muszą zostać dostarczone w paszy.
Niezwykle ważna jest jakość białka dla koni. Pasza o mniejszej zawartości wysokojakościowego białka zapewni lepszy efekt żywieniowy niż pasza wysokobiałkowa o niskiej jakości. Ponadto lepiej unikać zbyt dużych ilości białka w diecie, ponieważ prowadzi to do nadmiernej produkcji moczu, podnosi stężenie amoniaku w powietrzu w stajni, a także utrudnia wymianę cieplną.
Równie niezbędną kwestią jest zapewnienie koniowi startującemu w WKKW odpowiedniego poziomu mikroelementów kluczowych dla przemian energetycznych, jakości tkanki kostnej i regeneracji po treningu. W skład wszystkich pasz GAIN wchodzi unikalna mieszanka mineralno-witaminowa zawierająca wszystkie najważniejsze mikroskładniki, w tym antyoksydanty, takie jak witamina E, niezbędne do wyłapywania i neutralizowania wolnych rodników powstających w organizmie podczas treningu.
Jeśli jednak dany koń jest w stanie utrzymać prawidłową masę ciała na mniejszej niż zalecana dawce musli lub granulatu, warto uzupełnić jego dietę o bogaty w substancje odżywcze balancer, na przykład GAIN Stud Care 32. Konie regularnie podróżujące, pracujące w warunkach wysokiej temperatury i wilgotności lub poddawane intensywnemu treningowi skorzystają z dodatku specjalnego suplementu elektrolitowego Derbymed Isoton, który wspomaga nawodnienie organizmu, gotowość do wysiłku i regenerację po treningu.
https://redmills.ie/blog/expert-advice/advice/FEEDING-THE-EVENT-HORSE/