Pierwiastki śladowe, takie jak miedź i cynk, są niezbędne do prawidłowego rozwoju, wzrostu i właściwego funkcjonowania układu odpornościowego. Żywienie klaczy w czasie ciąży oraz żywienie źrebięcia w pierwszym miesiącu jego życia również mają kluczowy wpływ na właściwy rozwój młodego konia jako odsadka i roczniaka.
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Guelph w kanadyjskiej prowincji Ontario zakładało monitorowanie poziomu pierwiastków śladowych u klaczy źrebnych oraz ustalenie ich wpływu na siarę i osocze u źrebięcia. Badanie dotyczyło 81 klaczy pełnej krwi oraz kłusaków amerykańskich utrzymywanych w dziewięciu stadninach w prowincji Ontario.
Klacze były badane co miesiąc w ostatnim trymestrze ciąży oraz w okresie poporodowym. Próbki krwi pobrane od klaczy przy każdym badaniu oraz od źrebiąt przy porodzie analizowano pod kątem zawartości miedzi i cynku. Próbki siary analizowano pod kątem zawartości białka, immunoglobulin IgG, miedzi i cynku. Oceniano również dzienną dawkę energii strawnej, białka surowego, miedzi i cynku w diecie klaczy.
Średnia zawartość miedzi w osoczu klaczy źrebnych spadała w miarę rozwoju ciąży, by osiągnąć dolny przedział prawidłowej wartości dla koni dorosłych. Poziom miedzi w osoczu klaczy był też silnie skorelowany z miesiącem, w którym nastąpiło wyźrebienie, oraz miał istotny wpływ na poziom tego pierwiastka w siarze. Z kolei ilość miedzi w siarze i w osoczu klaczy była tym wyższa, im więcej białka i energii zawierała dawka pokarmowa.
Poziom miedzi w osoczu noworodków był dodatnio skorelowany z zawartością immunoglobulin IgG i białka w siarze. Wykazano, że poziom cynku we krwi klaczy wzrastał w miarę zbliżania się terminu porodu, ale poszczególne wyniki pomiarów różniły się zależnie od stadniny. Różnice w zawartości miedzi i cynku u klaczy mogły więc zależeć od sposobu opieki nad końmi lub od różnic genetycznych pomiędzy obiema rasami. Wyniki badania sugerują więc, że sposób żywienia i opieki może mieć istotny wpływ na poziom obu tych pierwiastków w organizmach klaczy hodowlanych.
Większość gotowych pasz przeznaczonych dla klaczy hodowlanych zawiera większą dawkę składników mineralnych, w tym miedzi i cynku, jeśli jednak zwierzę wykazuje silne niedobory, można interwencyjnie zastosować doustny preparat Copper Pro Paste zawierający wysoko przyswajalne formy miedzi i cynku. Stanowi on idealne rozwiązanie dla koni przebywających głównie na pastwisku, czyli właśnie klaczy hodowlanych, ponieważ gleby w Polsce są zwykle ubogie w te pierwiastki, kluczowe dla prawidłowego rozwoju kośćca, odpowiedniej wytrzymałości ścięgien i więzadeł oraz prawidłowych, zdrowych kopyt.
Trzeba pamiętać jednak, że dłuższa suplementacja wysokimi dawkami miedzi i cynku powinna odbywać się wyłącznie pod nadzorem lekarza weterynarii.
https://ker.com/equinews/broodmare-trace-mineral-levels-affect-colostrum-quality/