Hura! Wiosna już prawie nadeszła! Wprawdzie przez całą zimę mieliśmy śnieg lub ulewne deszcze, ale jeśli teraz wyjrzymy przez okno, mamy szansę w końcu zobaczyć niebieskie niebo.
Wszyscy jeźdźcy, który postanowili zrobić sobie zimowe wakacje od koni i jazdy, powinni teraz odkurzyć swój sprzęt i zaplanować przedsezonową dietę dla swoich koni. Jak kraj długi i szeroki, konie sportowe wzdychają ciężko słysząc, jak ich właściciele odliczają dni do początku sezonu i zaczynają coraz częściej wspominać o “zawodach otwartych” oraz “przerywaniu grzywy”.
Z kolei inne, niezależnie od wieku, mogą wybrać strategię udawania, że nigdy nie widziały siodła, podobnie jak maneżu czy przeszkód, a już z całą pewnością nie widziały nigdy TEGO kosza na śmieci/krzesła/schodków do wsiadania, których NA PEWNO nie było w tym miejscu jeszcze w sierpniu ubiegłego roku.
Ile paszy dla konia?
Częścią tej przemiany padokowego konia ozdobnego w sportowca—wyczynowca jest dieta, którą podajemy mu przed rozpoczęciem sezonu. Niekiedy lepiej jest na początku unikać karmienia zalecanymi trzema wiadrami paszy treściwej, ponieważ początki negocjacji jeźdźca i konia na temat wykonywania najprostszych nawet czynności i komend są nieco ryzykowne, przynajmniej dopóki obaj nie osiągną jakiegoś rodzaju porozumienia w sprawie akceptowalnych zachowań pod siodłem.
Dzięki ograniczeniu dawki energetycznej paszy koniowi będzie łatwiej pozostać w kontakcie z ziemią, a jeźdźcowi w kontakcie z siodłem, ale takie postępowanie ma swoją cenę. Niektórym koniom nie przeszkadza czasowe obcięcie kalorii w diecie, ale towarzyszący mu niedobór witamin i minerałów może być przyczyną innych problemów. Wykrycie tych braków może być trudne, ponieważ ich objawy nie pojawiają się od razu, ale raczej z kilkumiesięcznym opóźnieniem, więc jeśli chcemy utrzymać konia w doskonałej kondycji przed letnim sezonem startów, musimy już teraz podjąć skuteczne działania.
Jeśli koń przez jakiś czas otrzymuje dietę niskokaloryczną, powinniśmy nadal dbać o jego zapotrzebowanie na białko, witaminy i minerały, podając odpowiedni balancer, na przykład GAIN Stud Care 32.
I tu przechodzimy do planowania.
Suplementy na błyszczącą sierść
Nie sposób wybrać się na zawody w ujeżdżeniu bez uprzedniego treningu i przygotowań, z koniem, który nie jest w najlepszym zdrowiu i kondycji. Matowa sierść, kruche i łamliwe kopyta oraz obniżona wytrzymałość to często spotykane objawy problemów żywieniowych u koni, a najczęściej zadawanym przez właścicieli pytaniem jest “jak sprawić, żeby sierść zaczęła błyszczeć?”. Żeby wydobyć ten specjalny połysk, należy zacząć od podawania oleju lnianego, jeszcze zanim sezon startów się rozpocznie.
Suplementy z miedzią na kopyta
Polskie gleby są na ogół ubogie w miedź, a sierść koni wypasanych na takich glebach zwykle jest matowa, bez połysku i sprawia wrażenie wyblakłej. Tymczasem istnieje bardzo łatwy sposób na uzupełnienie diety o porządną dawkę miedzi – Copper Pro Paste w tubostrzykawce. Aby dowiedzieć się więcej o niedoborze miedzi u koni, warto zapoznać się z artykułem “Miedź w końskiej diecie”.