Mając konia, który nie je, ale wręcz pożera wszystko, co ma w żłobie, możemy skłonić go do wolniejszego jedzenia (co przy okazji poprawi jego psychiczne i fizyczne samopoczucie), jeśli do posiłku dodamy sieczkę. Kluczem do sukcesu jest to, aby porcja sieczki była na tyle duża, by faktycznie spowolnić tempo jedzenia.
W jednym z badań wykonanym przez australijsko-amerykański zespół badawczy, ustalono, że dodatek sieczki w ilości przynajmniej 15% objętości porcji znacząco wydłużył czas wyjadania posiłku. Dlaczego jest to ważne?
Dlatego, że “łykanie” paszy, szczególnie jeśli są to oparte na zbożach pasze treściwe, może skończyć się poważnymi problemami, takimi jak zadławienie i kolka, a także chorobami metabolicznymi i zaburzeniami zachowania.
Podawana we właściwej ilości sieczka odpowiedniego rodzaju może skutecznie spowolnić tempo wyjadania paszy i wydłużyć czas, jaki koń spędza na jedzeniu.
Wpływ sieczki na szybkość jedzenia
Sieczki są często polecane jako doskonały zamiennik paszy objętościowej dla koni starszych, ponieważ nie wymagają tak intensywnego żucia jak siano o długich źdźbłach. Dodatek sieczki może również wpłynąć na wydłużenie czasu jedzenia porcji paszy treściwej (zbóż, musli lub granulatów), która w innym wypadku natychmiast znikłaby ze żłobu.
Ilość ma znaczenie
Badacze ustalili, że dodatek sieczki w ilości 15% objętości porcji wydłużał czas jedzenia niemal o 50%, przy czym mniejszy dodatek (6% objętości porcji) nie miał żadnego wpływu na ten parametr.
Trzeba zaznaczyć, że wspomniane 15% odnosiło się do porcji czystego owsa. Dla innych typów pasz treściwych ten procent może być różny, na przykład dla granulatów lepszy efekt osiągamy stosując
Zmiany tempa jedzenia
Opierając się na powyższych ustaleniach naukowcy stwierdzili, że właściciele powinni działać w taki sposób, by koń od początku jadł wolniej. Można to osiągnąć, podając siano przed paszą treściwą, by pozwolić koniowi zaspokoić pierwszy głód, konie bardzo szybko jedzące karmić w pierwszej kolejności lub rozdzielać zwierzęta na czas karmienia, by zminimalizować niepożądane zachowania i skłonić je do wolniejszego jedzenia.
Wnioski
Właściciele koni mają do dyspozycji szeroką gamę metod spowalniania tempa jedzenia, od dodatku sieczki do paszy przez podawanie siana przed paszą treściwą aż po mieszanie siana ze słomą (lub stosowanie paśników spowalniających jedzenie, jak na przykład Haygain Forager), co korzystnie wpływa na zdrowotność zwierząt.
Wszystko, co skłania konia do wolniejszego jedzenia i zajmuje mu czas, ma pozytywny wpływ, zważywszy, że udomowione konie karmione odmierzonymi porcjami paszy o określonych porach tak naprawdę spędzają znacznie mniej czasu na jedzeniu niż ich kuzyni żyjący na wolności.
https://thehorse.com/193870/study-add-chopped-forage-to-feed-to-prolong-horses-meals/