W ubiegłym tygodniu miałem zaszczyt wygłosić wykład dla uczestników kursu trenerów wyścigowych. W bardzo ożywionej dyskusji, która się potem wywiązała, jednym z najczęściej powtarzających się pytań było pytanie o suplementy dla koni wyścigowych: jakie, kiedy je podawać i dlaczego.
Bilansowanie zbilansowanej diety
Suplementy stanowią dużą część oferty sklepów jeździeckich, a także zajmują całkiem sporo miejsca w paszarniach w większości stajni trenerskich. Podstawowe pytanie brzmi zatem: “jakich suplementów potrzebuje dany koń?” W niektórych przypadkach odpowiedź jest oczywista – dla koni o słabych kopytach będzie to Hoof Aid Powder i Hoof Aid Liquid, natomiast konie karmione głównie owsem będą potrzebowały dodatku wapnia. Na szczęście większość koni jest “normalna” pod tym względem, więc ich dieta opiera się na dobrze zbilansowanej gotowej paszy treściwej z dodatkiem dobrego siana lub sianokiszonki, co prowadzi nas z powrotem do pytania o to, czy do takiej dobrze zbilansowanej diety powinno się dodawać suplementy?
“Bilansowanie zbilansowanej diety!”
Większość z dostępnych na rynku gotowych pasz posiada trzy istotne “luki” żywieniowe:
- Elektrolity
- Witaminy z grupy B
- Witamina E
Elektrolity
Powinny one stanowić stały dodatek do diety wszystkich trenowanych koni. W czasie pracy końskie mięśnie generują ciepło, które musi zostać usunięte, by nie doszło do przegrzania organizmu. Konie regulują temperaturę ciała poprzez pocenie się. (Trzeba tu wspomnieć o różnicach gatunkowych, ponieważ na przykład psy w przeciwieństwie do koni nie pocą się, ale chłodzą się poprzez ziajanie).
Wydzielanie potu obniża temperaturę wnętrza ciała konia, ale jednocześnie prowadzi do odwodnienia i utraty soli mineralnych. Koński pot składa się z wody i soli mineralnych, głównie sodu (Na), potasu (K), magnezu (Mg) i wapnia (Ca). Wielu osobom nieobca jest idea interwencyjnego podawania elektrolitów przed transportem lub po ukończeniu wyścigu, natomiast stale stosowany dodatek elektrolitów do paszy przyspiesza proces regeneracji organizmu po treningu.
Equi-Lyte G to zestaw elektrolitów w proszku, dostarczający prawidłowo zbilansowanej dawki soli mineralnych z dodatkiem antyoksydacyjnie działających witamin C i E, które przyspieszają i ułatwiają regenerację mięśni po treningu.
Suplementy z witaminami z grupy B
Witamina B to tak naprawdę grupa kilku różnych witamin. Większość gotowych pasz zupełnie nie zawiera tych witamin, ponieważ u koni są one syntetyzowane w jelicie grubym, skąd następnie przechodzą do krwiobiegu. Odpowiednia ilość włókna w paszy jest bezwzględnie konieczna do efektywnej produkcji witamin w jelicie grubym. Natomiast dieta koni wyścigowych często zawiera go zbyt mało, więc dodatek witamin B jest wskazany, jako że możliwość syntezy tych związków w jelicie grubym jest u tych koni ograniczona.
Witaminy z grupy B odpowiadają za pozyskiwanie energii z paszy, natomiast spośród nich kluczowe dla produkcji czerwonych krwinek są witaminy B9 i B12. Erytrocyty odpowiadają za transport tlenu do mięśni, co przekłada się bezpośrednio na szybkość i wytrzymałość – czynniki o ogromnym znaczeniu dla koni wyścigowych. Niski poziom witamin z grupy B może też spowodować, że konie staną się “temperamentne” i skłonne do nerwowych zachowań.
B-Complete to suplement zawierający koncentrat witamin z grupy B. Dodatek tych witamin do diety konia wyścigowego poprawia temperament, funkcjonowanie przewodu pokarmowego, pozyskiwanie energii z paszy i produkcję czerwonych krwinek.
Witaminy z grupy B są szczególnie przydatne u koni, które w najbliższych dniach mają wziąć udział w wyścigu. Zdarza się, że konie w szczycie formy wykazują obniżony apetyt i niechętnie jedzą tak pasze treściwe, jak objętościowe, co ma liczne negatywne skutki. Zmniejszone pobieranie paszy i wyższy poziom stresu mogą prowadzić do choroby wrzodowej, obniżenia wydolności, zmniejszenia syntezy witamin B w jelicie, kwasicy jelita grubego i wielu innych negatywnych konsekwencji. Często w takiej sytuacji powstaje błędne koło nasilających się problemów, gdzie obniżony apetyt skutkuje złym samopoczuciem, które z kolei zniechęca konia do jedzenia i tak dalej. Preparat B-Complete ma bardzo przyjemny smak, co jest istotne w przypadku koni odmawiających jedzenia, gdyż smakowita zawartość żłobu skłania je do dokładnego wyjadania całego posiłku. Poprawiający apetyt dodatek witamin z grupy B jest więc zbawienny dla ogólnego stanu zdrowia konia oraz dobrej formy w dniu wyścigu.
Suplementy z witaminą E
Kolejną “luką” w bilansie żywieniowym zbilansowanych gotowych pasz jest witamina E. Jest ona jednym z podstawowych czynników warunkujących prawidłowy stan mięśni, a schorzenia mięśniowe i osłabienie od dziesięcioleci kojarzone były bezpośrednio z deficytem tej witaminy. Większość pasz dla koni sportowych i wyścigowych zawiera dawkę witaminy E co najmniej równą, a często nawet większą od dziennego zapotrzebowania zwierzęcia. Stale prowadzone badania nad rolą tej witaminy w żywieniu koni sportowych i wyścigowych sugerują, iż aktualne normy mogą w zupełności odpowiadać potrzebom ogólnie rozumianej populacji koni, natomiast “prawdopodobnie” są zbyt niskie dla koni w intensywnym treningu. Badania sugerują, że podwyższona podaż witaminy E może wpłynąć dodatnio na zdolność wysiłkową konia i regenerację mięśni po treningu.
Witaminę E można podawać codziennie pod postacią preparatu Vitamin-E Supplement. Witamina ta współdziała też z selenem, a oba te składniki znajdują się w suplementach V.S.L. oraz V.S.L. Liquid, natomiast suplement Muscle Max łączy witaminę E i selen z witaminami z grupy B oraz L-lizyną.
Więcej porad na temat stosowania suplementów u koni wyścigowych, dopasowywania planu żywieniowego do potrzeb konkretnych koni oraz rozwiązywania specyficznych problemów dietetycznych można uzyskać kontaktując się z naszym zespołem ekspertów żywieniowych.
https://foranequine.com/expert-advice/essential-supplements-for-racehorses/