Otrzymaj 20% RABATU przy pierwszym zamówieniu. Zapisz się do naszego newslettera i odbierz swój kupon!

Szukaj
Szukaj
zwyrodnienia stawów u koni, żywienie koni, suplementy na stawy dla koni

Zwyrodnienia stawów u koni – jak sobie z nimi radzić

W miarę starzenia się konie – szczególnie te sportowe – zaczynają odczuwać dolegliwości związane z wiekiem. Zwyrodnienie kości i stawów jest jednym z takich właśnie problemów. Może ono sprawić, że praca pod siodłem stanie się dla konia niekomfortowa, a nawet bolesna. Jak opiekować się koniem ze zwyrodnieniami?

Możemy jednak podjąć pewne działania, by zapewnić koniom odpowiednio dużo ruchu, aby jak najdłużej (i jak najbardziej komfortowo) mogły pracować pod siodłem.

Sprawdźmy więc, jak za pomocą odpowiedniej pracy, opieki i zabiegów weterynaryjnych możemy pomóc naszym koniom osiągnąć optimum ich możliwości.

Poznaj swego wroga

To tylko zwyrodnienia stawów, prawda? Czyli to zwyczajne trzeszczenie i pobolewanie, które wszyscy zaczynamy z wiekiem odczuwać w plecach, kolanach i innych stawach. Oczywiście, że tak, ale ważne jest, by zrozumieć, że ta choroba jest bardzo złożonym problemem, szczególnie w przypadku koni.

Choroba zwyrodnieniowa stawów u koni to powoli postępujące schorzenie prowadzące do uszkodzenia chrząstki stawowej, kości leżącej pod chrząstką i okolicznych tkanek. Chorobę zwyrodnieniową u koni starszych może wywołać wiele czynników. Są to na przykład gromadzące się przez lata uszkodzenia tkanek, nierównomierne obciążenia stawu związane z wadami postawy lub spowodowane nieprawidłowym struganiem lub kuciem. Zwyrodnienia mogą też powstać po urazie stawu.

Jak leczyć zwyrodnienia stawów u koni?

Niestety na razie nie dysponujemy skuteczną metodą leczenia. Lekarze weterynarii nie są w stanie zahamować ani odwrócić postępów choroby. Możemy jedynie zapobiegać bolesności i to właśnie jest największym wyzwaniem.

Różne konie mają różny próg tolerancji bólu. Jedne będą kontynuowały pracę pomimo tego, że coś je boli, a inne nie. Kluczową sprawą jest znalezienie i zastosowanie odpowiedniej metody leczenia takiej bolesności.

Tymczasem jest jeszcze coś bardzo ważnego, o czym powinniśmy pamiętać w kontekście choroby zwyrodnieniowej.

Wiemy, że koniom ze zwyrodnieniami stawów pomaga ruch i regularna praca. Dlatego ważne jest, by ich właściciele zapewniali im ruch tak długo, jak długo zwierzę jest w stanie to robić bez wyraźnych oznak dyskomfortu.

Zwyrodnienia to nie jedyny problem starszych koni

Uważa się, że zwyrodnienia dotykają ponad 50% koni w wieku powyżej 15 lat

Klasyczne objawy choroby to:
* podwyższona temperatura chorego miejsca
*opuchlizny związane z gromadzeniem się płynu w stawie
* zniekształcenia stawów spowodowane przez narośla kostne
* trzaski i chrupania w zaatakowanym stawie.

We wczesnej fazie choroby starsze konie mogą sprawiać wrażenie sztywnych w ruchu, kiedy rano wyprowadzimy je z boksu, ale ten stan zwykle ulega poprawie w ciągu dnia. Mogą one też sprawiać wrażenie złośliwych lub niewspółpracujących przy struganiu lub podkuwaniu, podczas gdy normalnie się tak nie zachowują. Oznacza to, że mocne zginanie stawów kończyn lub dłuższe obciążanie jednej z nich jest dla takich koni niewygodne.

Oczywiście, opisane objawy mogą wskazywać też na inne problemy z mięśniami lub kośćmi, od urazu tkanek miękkich aż po złamania. Wymagają one zupełnie innego sposobu leczenia i postępowania niż choroba zwyrodnieniowa, dlatego też prawidłowe rozpoznanie przyczyn bolesności lub kulawizny jest zawsze kluczową sprawą.

Gdy tylko zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości w sposobie poruszania się konia, należy poprosić lekarza weterynarii o szczegółowe badanie pod kątem kulawizny po to, by mieć pewność, że mamy do czynienia z chorobą zwyrodnieniową, a nie jakimś innym schorzeniem, które wymaga leczenia zupełnie inną metodą.

żywienie koni, dieta dla koni, konie sportowe, zwyrodnienia stawów u koni

Kontynuujmy jazdę

Może się to wydawać sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem, ale tak naprawdę stały trening konia ze zwyrodnieniami w większości przypadków jest lepszym rozwiązaniem niż zamknięcie go w boksie lub wysłanie go na emeryturę na łąkach.

Utrzymanie masy mięśniowej pomaga ustabilizować chory staw, zapobiega nieprawidłowemu obciążaniu powierzchni stawowych i dalszym problemom z kulawizną. Ważne jest jednak, by praca z koniem ze zwyrodnieniami była prowadzona w taki sposób, by nie przeciążać zwierzęcia.

Ostrożnie planujmy obciążenia

Ważne jest, by po konsultacji z lekarzem weterynarii dobrać intensywność pracy i ćwiczeń do stanu stawów danego konia. Mogą to być, na przykład, codzienne spacery w ręku lub spokojne wyjazdy w teren, które jednak powinny być zawsze poprzedzone rozgrzewką, a zakończone rozluźniającym stępem.

Zanim zaczniemy kłusować i galopować, zróbmy dłuższe (15 do 20 minut) spokojne rozstępowanie. Zadbajmy o nawroty rozluźnienia w stępie zawsze, gdy nasz koń potrzebuje przerwy w pracy, a także pilnujmy zrównoważenia i prawidłowego wzorca ruchu. Przed przejściem do bardziej skomplikowanych i trudniejszych zadań upewnijmy się też, że koń nie kuleje i nie odczuwa bólu.

Ważne!

  • Koniom ze zwyrodnieniami nie służy praca na twardym podłożu, niezależnie od tego czy są kute czy chodzą boso. Jeździć należy raczej na podłożach bardziej elastycznych, jak trawa lub dobrze utrzymany plac do jazdy. Trzeba też unikać podłoży śliskich, na których koń może się pośliznąć, a nawet upaść.
  • W niektórych przypadkach możemy być zmuszeni do rezygnacji z pracy na podjazdach i zjazdach, ponieważ nierówne podłoża mocniej obciążają stawy.
  • Ciasne skręty, a także nagłe ruszenia i zatrzymania mogą pogorszyć stan konia, dlatego powinniśmy wszelkie zadania wykonywać stopniowo.
  • Warto też rozważyć inne rodzaje aktywności fizycznej, na przykład pływanie – koń ma możliwość intensywnego ruchu, nie obciążając przy tym chorej kończyny.
  • Wreszcie powinniśmy dostosowywać nasze oczekiwania treningowe do stanu konia. Pamiętajmy, że zwyrodnienie stawów to schorzenie postępujące i może się zdarzyć, że chory koń w pewnym momencie nie będzie już w stanie bez bólu skakać lub wykonywać ruchów i ćwiczeń z wyższych klas ujeżdżenia.

Przy bardziej zaawansowanych stanach starszy koń najbardziej skorzysta ze spokojnego ruchu na płaskim padoku o równym podłożu.

Współpraca z lekarzem weterynarii

Najbardziej odpowiedni dla danego konia sposób terapii zależy od wielu czynników – od liczby zaatakowanych stawów, nasilenia choroby, współistniejących problemów zdrowotnych oraz, oczywiście, od budżetu właściciela.

Zastrzyki dostawowe (kortykosterydów lub kwasu hialuronowego) bezpośrednio ograniczające stan zapalny mogą być skuteczne w przypadku zwyrodnień jednego lub dwóch stawów lub w momencie pogorszenia stanu zwierzęcia.

Jeśli zwyrodnienia dotykają wielu stawów, lekarze weterynarii zwykle zalecają doustne podawanie niesterydowych leków przeciwzapalnych. Dawka leku i częstotliwość podawania zależy od konia, a lekarz weterynarii przepisując lek, wyda zalecenia dotyczące sposobu podawania. Nie należy bez konsultacji z lekarzem zmieniać dawki ani częstotliwości podawania.

Trzeba zawsze pamiętać, że przedłużone stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych może skończyć się wrzodami żołądka. Jeśli lekarz zaleci ten rodzaj leków, trzeba zapytać również o suplementy i inne produkty żywieniowe redukujące negatywny wpływ na śluzówkę żołądka. Do takich preparatów należy suplement Derbymed Ulcosan o działaniu ochronnym na przewód pokarmowy. Warto też włączyć do diety konia sieczki lub granulaty zawierające bogatą w wapń lucernę.

Co na zwyrodnienia stawów u koni?

Na rynku istnieją również doustne suplementy na stawy. Warto sprawdzić czy producent danego preparatu opiera się na naukowych badaniach skuteczności danej formuły suplementu. Przykładem takiego suplementu jest suplement na stawy dla koni
przeznaczony dla koni starszych Mervue Elite-Flex Forte z chondroityną i kwasem hialuronowym, przywracający i podtrzymujący prawidłową ruchomość i zdrowie stawów.

Nie zapominajmy o lodzie

Naukowcy co chwila dokonują nowych odkryć w temacie koni i opieki nad nimi. Oczywiście, niektóre z tych ustaleń stoją w sprzeczności z stosowanymi od dziesięcioleci praktykami (na przykład cyklicznym odrobaczaniem), podczas gdy inne potwierdzają skuteczność tradycyjnych sposobów. Jednym z nich jest chłodzenie lodem.

Okład z lodu to uniwersalny sposób na zmniejszenie stanu zapalnego zarówno mięśni, jak i układu kostnego. Warto zapytać lekarza weterynarii o sens stosowania chłodzenia po treningu (pod postacią kruszonego lodu z wodą lub dostępnych w handlu kaloszy chłodzących).

Można również skorzystać z dostępnych w handlu, łatwych w aplikacji żelów i glinek chłodzących.

Nie zapominajmy też o kopytach

Prawidłowa opieka podkuwacza to klucz do utrzymania komfortu u koni ze zwyrodnieniami.

Kopyta powinny być prawidłowo zbalansowane tak, aby zrównoważyć obciążenia, jakim poddawane są stawy. Zbyt długa przednia ściana i zbyt skośnie ustawione, kładące się kąty wsporowe zwiększają obciążenie stawów, więzadeł i ścięgien, dlatego też regularne, prawidłowe struganie jest niezbędne po to, by ułatwić koniowi odrywanie kopyta od podłoża. Takie postępowanie na dłuższą metę zabezpieczy konia przed kulawizną. Dodatkowo lekarz i podkuwacz mogą zaproponować specjalny sposób podkuwania, który zmniejszy obciążenia stawów.

Pilnujmy prawidłowej kondycji konia

Co ma wspólnego żywienie ze zwyrodnieniem stawów? Bardzo wiele.

Koń z nadwagą będzie zmuszony radzić sobie z przeciążeniem stawów. Ponadto będzie narażony na różne schorzenia zapalne lub degeneracyjne, które często towarzyszą otyłości.

Utrzymanie prawidłowej wagi i kondycji (4-6 w 9-stopniowej skali Hennekego) jest szczególnie ważne u koni, które nadal są w stanie wykonywać bardziej wymagające fizycznie ćwiczenia. Dzięki temu unikamy niepotrzebnego przeciążania stawów, a nasz koń będzie mógł być użytkowany tak długo, jak to możliwe.

Unikajmy jazdy na koniu, który czuje się gorzej

Kiedy zwierzę doświadcza nawrotu choroby lub pogorszenia stanu, przerywamy treningi pod siodłem. Konie z chorymi stawami mogą czuć się gorzej po intensywnej zabawie lub pośliźnięciu na padoku, co kończy się zwykle opuchnięciem chorego stawu i wyraźną kulawizną. W takich przypadkach należy działać natychmiast, ponieważ stan zapalny będzie nadal uszkadzał staw.

Zastrzyki dostawowe i/lub doustne leki przeciwzapalne to skuteczne metody leczenia w takich stanach. Zawsze warto przedyskutować ich stosowanie z lekarzem weterynarii.

Podsumowanie

Kariera wierzchowa czy nawet sportowa konia wcale nie musi zakończyć się natychmiast po rozpoznaniu choroby zwyrodnieniowej, ale zwykle będzie ona wymagała odrobinę więcej zaangażowania i planowania ze strony właściciela, aby zapewnić zwierzęciu zdrowie i dobre samopoczucie.

Uzyskajmy prawidłową diagnozę, współpracujmy z lekarzem weterynarii, który zapewni odpowiednie wsparcie, uważnie planujmy jazdę i treningi i stosujmy suplementy na stawy dla koni

A przede wszystkim zapewnijmy naszemu koniowi codzienną dawkę ruchu.

https://thehorse.com/187286/conditioning-arthritic-horses-dos-and-donts/

Udostępnij Wpis:

Podobne Wpisy

Preferencje plików cookies

Inne

Inne pliki cookie to te, które są analizowane i nie zostały jeszcze przypisane do żadnej z kategorii.

Niezbędne

Niezbędne
Niezbędne pliki cookie są absolutnie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania strony. Te pliki cookie zapewniają działanie podstawowych funkcji i zabezpieczeń witryny. Anonimowo.

Reklamowe

Reklamowe pliki cookie są stosowane, by wyświetlać użytkownikom odpowiednie reklamy i kampanie marketingowe. Te pliki śledzą użytkowników na stronach i zbierają informacje w celu dostarczania dostosowanych reklam.

Analityczne

Analityczne pliki cookie są stosowane, by zrozumieć, w jaki sposób odwiedzający wchodzą w interakcję ze stroną internetową. Te pliki pomagają zbierać informacje o wskaźnikach dot. liczby odwiedzających, współczynniku odrzuceń, źródle ruchu itp.

Funkcjonalne

Funkcjonalne pliki cookie wspierają niektóre funkcje tj. udostępnianie zawartości strony w mediach społecznościowych, zbieranie informacji zwrotnych i inne funkcjonalności podmiotów trzecich.

Wydajnościowe

Wydajnościowe pliki cookie pomagają zrozumieć i analizować kluczowe wskaźniki wydajności strony, co pomaga zapewnić lepsze wrażenia dla użytkowników.
0
    Koszyk
    Twój koszyk jest pustyZobacz sklep

    Zapisz się na newsletter, by regularnie otrzymywać nowe informacje