Czy powinniśmy pozwolić źrebnej klaczy przybrać na wadze o kilka dodatkowych kilogramów w ostatnim okresie przed porodem? Ostatecznie je ona za dwoje, a wiemy przecież, że najintensywniejszy wzrost i rozwój płodu zachodzi w ostatnim trymestrze. Dlatego właśnie klacz dla zdrowia ma mieć tą dodatkową warstwę tłuszczyku, prawda?
Otóż nieprawda!
Wiemy dziś, że duże źrebięta rodzą się coraz częściej, co potencjalnie jest spowodowane otyłością u klaczy. U klaczy z nadwagą rodzących większe źrebięta występuje zwiększone ryzyko problemów przy porodzie i zagrożenie życia zarówno matki, jak i noworodka. Klacze z nadwagą mogą również mieć trudności z kolejnym zaźrebieniem po porodzie.
Ponadto badacze z Uniwersytetu A&M w Teksasie zanotowali, iż źrebięta od klaczy nadmiernie otłuszczonych (u których ocena kondycji z użyciem 9-punktowej skali Hennekego wynosiła 7) na dalszym etapie życia mogą być predysponowane do chorób metabolicznych.
Tą teorię badano dalej na grupie 16 klaczy rasy quarter horse utrzymywanych na pastwisku, u których kondycja do 235 dnia ciąży utrzymywała się na poziomie 6 w 9-stopniowej skali. Następnie klacze zostały przeniesione na padoki bez trawy i otrzymywały do woli siano z trawy bermudzkiej (Cynodon). Klacze z grupy eksperymentalnej otrzymywały dodatkowo o 40% więcej paszy niż wynosiło ich zapotrzebowanie bytowe tak, aby uzyskać u nich przyrost wagi na późnym etapie ciąży. Analiza próbek tkanki mięśniowej pobranych od ich źrebiąt zaraz po urodzeniu wykazała, że:
- Doszło do zmian w pewnych białkach obecnych w konkretnych mięśniach. Białka te odgrywają ważne role w kaskadzie sygnałów uruchamiającej receptory insulinowe. Te zmiany mogą przyczyniać się do rozwoju nieprawidłowości metabolicznych na późniejszym etapie życia źrebięcia.
- Zaobserwowano przewagę włókien mięśniowych typu I (wolnokurczliwych) nad włóknami typu II (szybkokurczliwymi) w mięśniach szkieletowych źrebiąt pochodzących od otyłych klaczy.
- Zarówno włókna mięśniowe typu I jak i II miały większe wymiary u źrebiąt od klaczy otłuszczonych w porównaniu do źrebiąt od klaczy z grupy kontrolnej, wykazujących kondycję na poziomie 6. Te ostatnie wyniki wskazują, że rozwój włókien mięśniowych uległ zmianie u źrebiąt od klaczy otyłych.
Trwają dalsze badania nad wpływem na rozwój źrebięcia nadmiernego otłuszczenia klaczy w ostatnim okresie ciąży. Pomimo tego dane, jakimi już dysponujemy, wykazują, że w rozwoju źrebiąt pochodzących od klaczy z nadwagą zachodzą pewne zmiany.
Prawidłowe zarządzanie kondycją napotyka na pewne trudności, ponieważ niektórzy właściciele nie są zaznajomieni z systemem wizualnej oceny kondycji, a poza tym podoba im się widok krąglejszych klaczy. Ponadto w przypadku klaczy wysokoźrebnych interpretacja informacji z przewodników do oceny kondycji może być trudna.
Należy szukać złogów tłuszczu wzdłuż grzbietu i wokół nasady ogona, a w szczególności zwracać uwagę na zgrubienie grzebienia szyjnego. U klaczy wysokoźrebnych ocena kondycji na podstawie obwodu brzucha nie jest miarodajna, ponieważ duży brzuch wynika z obecności płodu.
Więcej o ocenie kondycji pisaliśmy tu: LINK
https://ker.com/equinews/watching-broodmare-weight-in-late-pregnancy/