Preparaty wyciszające dla koni różnią się znacząco między sobą pod względem składu, wyglądu oraz skuteczności i szybkości działania. Niektóre z nich opracowano w taki sposób, by dawały szybki a nawet natychmiastowy efekt, i przeznaczono do podawania bezpośrednio do pyska konia za pomocą strzykawki.
Inne z kolei mają formę proszku lub syropu i należy je podawać codziennie wraz z paszą. Ten rodzaj suplementów wymaga czasu, by osiągnąć skuteczne stężenie w organizmie, a pierwsze rezultaty są widoczne dopiero po dwóch tygodniach podawania, chociaż u niektórych koni zmianę w zachowaniu można zauważyć już po kilku dniach.
Pomimo tak znacznych różnic wszystkie te produkty zostały opracowane po to, by zmniejszać nerwowe zachowania u koni, w tym objawy ostrego stresu i zachowania lękowe. Mniejszy stres to lepsze skupienie uwagi i mniejsze ryzyko chorób o podłożu stresowym, na przykład wrzodów żołądka.
Wiele czynników zewnętrznych ma negatywny lub pozytywny wpływ na zachowanie konia. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu uspokajającego należy przyjrzeć się wszystkim elementom opieki nad koniem, które mogą wpływać na jego zachowanie. Kluczowe czynniki to:
- Dieta – czy koń otrzymuje wystarczającą dawkę włókna, a może je zbyt dużo skrobi?
- Padokowanie – czy koń przebywa głównie w stajni i ma ograniczony dostęp do siana?
- Trening – czy plan dnia danego konia nie jest zbyt monotonny i mało urozmaicony?
Wszystkie te czynniki mogą powodować zmiany w zachowaniu konia. Trzeba więc uważnie się im przyjrzeć.
Nerwowe zachowania mogą ograniczyć zdolność uczenia się konia i ogólną gotowość do treningu, a także znacząco utrudnić codzienną obsługę w takich sytuacjach, jak podkuwanie, transport czy golenie. Preparaty wyciszające przyspieszają powrót do psychicznej równowagi. Pomagają też osiągnąć skupienie uwagi, równoważą temperament i wspomagają rozluźnienie psychiczne. Stymulują też apetyt, który u koni nerwowych często jest osłabiony.
Dobry preparat wyciszający powinien zawierać:
- L-tryptofan, który jest prekursorem serotoniny, potocznie nazywanej “hormonem szczęścia”.
- Magnez, stymulujący równowagę i regulację działania układu nerwowego.
- Witaminy z grupy B (B1, B6, B12, niacynę) wpływające na różne funkcje organizmu, w tym na stymulację apetytu oraz na przemianę tryptofanu w serotoninę.
Efekt działania suplementu wyciszającego zależy od indywidualnego charakteru danego konia oraz od zewnętrznych czynników powodujących nerwowość. Można go podawać codziennie w miarę potrzeb, natomiast jeśli chcemy suplementować go z myślą o konkretnym terminie zawodów, najlepszy efekt osiągniemy rozpoczynając podawanie na 7 do 10 dni wcześniej.
Trzeba koniecznie upewnić się, że wybrany preparat nie zawiera substancji zabronionych i można go bezpiecznie stosować u koni sportowych.