Siła każdego konia zależy częściowo od prawidłowego stanu jego mięśni. Optymalne żywienie koni i przemyślany trening z czasem powodują rozwój masy mięśniowej, co można zobaczyć gołym okiem. Jednak co dokładnie dzieje się w mięśniach na poziomie mikroskopowym w miarę postępów w treningu, dzień po dniu, miesiąc po miesiącu?
Używając zaawansowanych technologii analitycznych naukowcy zagłębili się w ten tajemniczy świat, chcąc zidentyfikować metabolity występujące w mięśniach szkieletowych trenowanych koni. Metabolity to produkty procesów regulujących funkcjonowanie komórki, a gałąź nauki zajmująca się pomiarem ilości metabolitów wytwarzanych w wyniku treningu, to metabolomika. Wykorzystuje ona nowoczesne metody spektrometrii masowej lub magnetycznego rezonansu jądrowego do wykrywania i analizy różnych metabolitów w próbce materiału biologicznego.
We wspomnianym badaniu naukowcy wykonywali biopsje tkanki mięśniowej u nietrenowanych koni rasy kłusak amerykański Standardbred. Próbki te wysyłano do laboratorium i badano pod kątem jakości i ilości metabolitów. Następnie te same konie trenowano przez kolejne 12 tygodni, ponownie pobierano i badano próbki tkanki mięśniowej, po czym porównywano profile metabolitów uzyskane z obu zestawów próbek.
Okazało się, że trening w znaczący sposób zmieniał profil metabolitów mięśni szkieletowych. Szczególnie wyraźnie zaznaczył się wywołany treningiem wzrost ilości niemal każdego rodzaju molekuł lipidowych, jak również aminokwasów rozgałęzionych (waliny, leucyny i izoleucyny), tyrozyny (kolejnego aminokwasu) oraz fenyloalaniny (prekursora tyrozyny, dopaminy i adrenaliny).
Co to oznacza dla właściciela konia? Taka analiza może w przyszłości być wykorzystywana do śledzenia wpływu treningu i poziomu sprawności fizycznej konia na jego zdrowie.
Gdy tylko lepiej zrozumiemy metabolizm mięśni oraz powstawanie i znaczenie metabolitów związanych z treningiem i regeneracją po wysiłku, badacze będą w stanie modyfikować żywienie koni tak, by ułatwić im uzyskiwanie energii i usuwanie produktów przemiany materii. To z kolei może prowadzić do lepszego zrozumienia schorzeń mięśni związanych z wysiłkiem.
Mamy kilka możliwości żywieniowego wsparcia metabolizmu mięśniowego u koni intensywnie trenujących i startujących w zawodach. Jednym z nich jest Derbymed Viverosan Komplex B, preparat zawierający zestaw witamin z grupy B, wspomagający metabolizm energetyczny oraz utrzymujący prawidłowy apetyt u koni sportowych. Z kolei bezpośrednie wsparcie dla rozbudowy beztłuszczowej masy mięśniowej zapewni Myocrescat – źródło witaminy E oraz zestawu aminokwasów niezbędnych do prawidłowego rozwoju mięśni. Równie ważna jak sam wysiłek podczas treningu jest regeneracja, którą możemy usprawnić i przyspieszyć, podając koniowi elektrolity.
https://ker.com/equinews/making-sense-of-muscle-metabolism-in-horses/