Dobry plan żywieniowy i prawidłowo zbilansowana dieta to czynniki kluczowe dla doskonałego zdrowia i kondycji ogiera, dzięki czemu jego wydolność i płodność pozostaną na najwyższym poziomie.
Płodność to jeden z aspektów zdrowia, które cierpią jako pierwsze przy niezbilansowanym żywieniu, ponieważ niedobór jakiegokolwiek składnika pokarmowego wywiera na nią natychmiastowy negatywny wpływ. Podobnie przekarmienie ogiera skutkuje nadwagą, obniżeniem libido i zwiększonym ryzykiem rozwoju problemów ze stawami. Układając plan żywieniowy dla ogiera kryjącego musimy wziąć pod uwagę takie czynniki jak kondycja zwierzęcia, poziom aktywności fizycznej, temperament oraz płodność.
Kondycja
Kondycja i stopień otłuszczenia to bardzo ważne wskaźniki poziomu odżywienia ogiera. Indywidualne zapotrzebowanie na energię (kalorie) w sezonie rozpłodowym jest bardzo zróżnicowane. Na przykład ogiery kryjące 3-4 klacze dziennie będą wymagały znacznie większej ilości energii w paszy niż ogiery kryjące tylko kilka klaczy w tygodniu. Jeśli ogier w czasie sezonu stanówkowego pozostaje w intensywnym treningu lub startuje, jak dzieje się to często w przypadku koni sportowych, konstruując plan żywieniowy musimy również uwzględnić jego duże zapotrzebowanie na energię.
Ogier w słabej kondycji lub z nadwagą nie będzie miał odpowiednio dużej wytrzymałości ani popędu, by obsłużyć wszystkie zapisane do niego klacze. Przyjmuje się, że akceptowalna kondycja dla ogierów kryjących to 3 w pięciostopniowej skali oceny. Ogiery, które zwykle mocno chudną w czasie sezonu lub te, które kryją dużą liczbę klaczy, powinny zaczynać sezon w kondycji nieco lepszej od zalecanej, aby skompensować przewidywaną utratę wagi. Dla ogierów, które mocno tracą na wadze oraz dla tych, które kryją więcej niż kilka klaczy w tygodniu, najlepiej wybrać specjalnie skomponowaną paszę dla koni hodowlanych, taką jak GAIN 14% Equine Cooked Mix.
Otyłość również może być przyczyną problemów z libido ogiera, płodnością oraz zdrowiem stawów. Ogiery, które doskonale utrzymują kondycję, niekoniecznie muszą jeść pasze treściwe w dużych ilościach, jednak ich dieta musi być zbilansowana pod względem minerałów i witamin. Dla takich koni najlepszy będzie balancer diety, na przykład GAIN Stud Care 32, lub specjalistyczny suplement witaminowo-mineralny Derbymed Viverosan. Oba te preparaty stanowią bogate źródło potrzebnych składników, a przy tym nie podnoszą wartości energetycznej diety.
Temperament i zdrowy żołądek
Dieta danego ogiera musi być dostosowana do jego temperamentu. Niektóre ogiery w czasie sezonu rozpłodowego stają się nerwowe i reaktywne, stale krążą lub biegają w boksie lub na padoku, podczas gdy inne pasą się spokojnie. Większości ogierów będą doskonale służyć tradycyjne, oparte na zbożach pasze, takie jak wymieniona już GAIN 14% Equine Cooked Mix. jednak dla koni nadmiernie pobudliwych lub łatwo stresujących się lepsza będzie pasza dostarczająca energii wolno uwalnianej, na przykład GAIN Easy Go Cubes, zawierająca dużo włókna i oleju, a przy tym niewiele skrobi. Dla takich koni dobrym wyborem będzie również suplementacja preparatem wyciszającym.
Izolacja od innych koni oraz ograniczenie czasu spędzanego na padoku lub łące sprawiają, że ogiery rozpłodowe są podatne na chorobę wrzodową żołądka, której często towarzyszy agresja, narowy i nałogi stajenne oraz samookaleczenia. Niskoskrobiowa pasza dla koni GAIN Easy Go Cubes powstała specjalnie z myślą o wspomaganiu zdrowia przewodu pokarmowego. Ogiery podejrzewane o skłonność do wrzodów lub te, u których już je zdiagnozowano, skorzystają również z dodatku preparatu Derbymed Ulcosan – opartego na prebiotykach suplementu diety o udowodnionej klinicznie skuteczności.
Płodność
Aby ogier mógł zostać uznany za dobrego rozpłodnika, musi wykazać się odpowiednio dużym procentem skutecznych pokryć. Chociaż płodność to bardzo istotna w hodowli cecha, do tej pory nie przeprowadzono zbyt wielu badań nad wpływem diety na jakość nasienia. Istnieją jednak badania wskazujące na kluczowe znaczenie niektórych składników odżywczych dla płodności ogierów.
Kwasy tłuszczowe omega-3
Kwasy omega-3 to naturalne substancje o działaniu przeciwzapalnym, znane również z dobroczynnego oddziaływania na układ odpornościowy. Naturalne prekursory kwasów omega-3 znajdują się w świeżej trawie, jednak ze względu na napięty plan dnia bardzo niewiele ogierów może w pełnym wymiarze korzystać z pastwiska. Dlatego może im się przydać dodatek kwasów omega-3 do diety. W tym celu możemy dodawać im do paszy wysokiej jakości olej lniany.
Antyoksydanty (przeciwutleniacze)
Plemniki koni są szczególnie wrażliwe na stres oksydacyjny, ponieważ wolne rodniki uszkadzają je, a także DNA plemników. Jeśli wadliwemu plemnikowi w jakiś sposób uda się jednak zapłodnić komórkę jajową klaczy, powstały embrion również będzie uszkodzony, co często prowadzi do jego śmierci i poronienia na wczesnym etapie ciąży.
Badania prowadzone na innych gatunkach zwierząt udowodniły, że suplementacja witaminą E i selenem ma pozytywny wpływ na płodność.
Wszystkie pasze firmy GAIN przeznaczone dla koni hodowlanych zawierają odpowiednią dawke witaminy E i selenu. Ogiery o słabej płodności mogą skorzystać też z dodatkowej suplementacji preparatem Derbymed Orysanol-E.
Zdrowie stawów
Utrzymanie prawidłowego stanu stawów to kolejny problem do rozwiązania u ogierów, które kryją dużo klaczy, ponieważ powtarzające się często wspięcia na klacz lub fantom prowadzą do przeciążenia tylnych kończyn. Ogiery z bolesnością stawów kończyn zwykle niechętnie podchodzą do klaczy, a powtarzające się kilkakrotnie nieskuteczne próby tylko pogłębiają problem. Istnieje kilka metod przeciwdziałania takim sytuacjom, od zapewnienia odpowiednio wygodnego podłoża po regulację wysokości fantomu. Dodatek suplementu na stawy, na przykład Derbymed Mobility HCC, może stanowić pożądane wsparcie żywieniowe, zwłaszcza dla ogierów starszych lub intensywnie kryjących. Mobility HCC to źródło kwasu hialuronowego i chondroityny, a także MSM, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie stawów.
Ogiery kryjące mierzą się ze znaczącym obciążeniem fizjologicznym organizmu. Niektóre z nich wchodzą w swój pierwszy sezon stanówkowy jeszcze przed ukończeniem 3 roku życia. Bardzo dobre, sprawdzone ogiery w szczycie sezonu rozpłodowego często kryją po 4 klacze dziennie i mogą podlegać takiemu obciążeniu stanówką aż do zaawansowanego wieku, kiedy ich płodność nieuchronnie się zmniejsza. Aby pozostawała ona na odpowiednim poziomie, ogiery muszą otrzymywać prawidłowo zbilansowaną dietę.
https://redmills.ie/blog/expert-advice/advice/Feeding-Stallion-Maximise-Performance-Fertility-2/