Procesy przebudowy kości zachodzą u koni bez przerwy po to, by ich układ kostny mógł znosić obciążenia związane z dźwiganiem ciężaru ciała i wymaganiami treningowymi.
Przebudowa kości to proces, w którym komórki zwane osteoklastami rozkładają niektóre składniki tkanki kostnej, podczas gdy osteoblasty nabudowują kość w tych samych miejscach. Miejsca, w których te komórki prowadzą swoją działalność, po części zależą od sił działających na kość podczas treningu.
Poza zbilansowanym żywieniem może być konieczna suplementacja. Specjalnie opracowane suplementy diety zapewniają koniom pełny zestaw składników koniecznych do prawidłowego przebiegu procesów przebudowy kości. Na przykład przeznaczony dla koni sportowych i wyścigowych preparat Osteo-Glycan firmy Foran Equine dostarcza wapnia potrzebnego osteoblastom do budowy nowej tkanki kostnej, wysoce przyswajalnych form miedzi i cynku, a także witaminy D biorącej udział we wchłanianiu wapnia oraz witaminy A, niezbędnej do produkcji kolagenu. Warto zadbać o prawidłowy rozwój układu kostnego również u młodych koni i źrebiąt, szczególnie tych, które w przyszłości mają zostać końmi sportowymi lub wyścigowymi. U tej grupy najistotniejszy jest odpowiedni stosunek wapnia do fosforu w diecie, dzięki któremu oba pierwiastki wchłaniają się skutecznie i są w pełni wykorzystywane przez organizm, między innymi do budowy wytrzymałej i elastycznej tkanki kostnej. Dzięki dodatkowi suplementu Foran Equine Cal-Gro ich zapotrzebowanie na te składniki może zostać optymalnie spełnione.
Kiedy proces adaptacji kości z jakiegoś powodu nie nadąża za wzrostem intensywności obciążeń, jakim podlega szkielet konia (na przykład u zwierząt przetrenowanych, zbyt szybko wprowadzanych w trening po okresie odstawienia od pracy lub trenowanych zbyt intensywnie), może dojść do powstania mikrouszkodzeń kości, nazywanych również mikrozłamaniami. Te niewielkie uszkodzenia mogą początkowo umknąć naszej uwadze, ponieważ nie zawsze pojawia się przy nich kulawizna.
U koni, u których doszło do mikrozłamań kości, rośnie ryzyko pełnego złamania skutkującego zakończeniem kariery sportowej, a nawet eutanazją. Przykładowo, w jednym z badań dotyczących złamań kości piszczelowej u koni (większej z dwóch kości tworzących podudzie, której jeden koniec kontaktuje się z kością udową, a drugi z kośćmi tworzącymi staw skokowy) wykazano, że większość złamań tych kości zdarza się u koni młodych. W 68% przypadków do złamania doszło w czasie treningu, przy czym ponad połowa badanych koni nigdy nie wzięła udziału w wyścigu. Co istotne, u 64% badanych koni podczas sekcji stwierdzono obecność wcześniej obecnego w tym miejscu mikrozłamania.
Suplementy diety opracowane z myślą o zdrowych kościach wpływają na wzrost wytrzymałości i elastyczności nowej tkanki kostnej, przy czym ich skuteczność rośnie, jeśli suplementacja jest połączona z planem treningowym uwzględniającym poziom przystosowania kośćca zwierzęcia do treningu. Taki schemat postępowania zapewnia odpowiednią ilość czasu na przystosowanie się szkieletu do obciążeń, przy czym trzeba pamiętać, że dobrze zaplanowany trening tak naprawdę przyczynia się do ochrony kości przed uszkodzeniami, ponieważ wyklucza stan przetrenowania organizmu i nie pozwala na zbyt szybki wzrost wymagań. Kości wymagają okresów odpoczynku, by móc się przebudować i zaadaptować, oraz stopniowego wzrostu obciążeń po okresie roztrenowania zwierzęcia.
Jeśli nasz koń kuleje, zawsze powinniśmy wezwać lekarza weterynarii. Zaawansowane techniki diagnostyki obrazowej pozwalają na czas dostrzec wiele potencjalnych problemów dotyczących kości i dzięki temu zapobiec złamaniom, do których może dojść w czasie wyścigu lub startu w zawodach.
*Samol, M.A., F.A. Uzal, A.E. Hill, R.M. Arthur, and S.M. Stover. 2020. Characteristics of complete tibial fractures in California racehorses. Equine Veterinary Journal. doi:10.1111/evj.13375.
https://ker.com/equinews/support-bone-remodeling-to-avoid-fractures-in-athletic-horses/