Aby dobrze biegać, konie wyścigowe muszą prawidłowo oddychać, jednak choroba zapalna dolnych dróg oddechowych (IAD – Inflammatory Airway Disease) może zagrozić ich wydolności. Nowe badania przeprowadzone na Wydziale Weterynaryjnym kanadyjskiego Uniwersytetu Guelph wykazują, że ta choroba występuje znacznie częściej niż się do tej pory wydawało.
Okazało się, że zmiany w drogach oddechowych wywołane stanem zapalnym występowały u znaczącej większości przebadanych koni. Ustalono, że choroba nie powstaje w efekcie jednorazowego kontaktu z czynnikiem chorobotwórczym, ale raczej, że narażone są wszystkie konie bez wyjątku, a u wielu z nich faktycznie dochodzi do rozwoju schorzenia.
W przeciwieństwie do spotykanej u starszych koni obturacyjnej choroby płuc (RAO), IAD nie daje widocznych objawów w spoczynku, a jedynie podczas wysiłku, przy czym najpowszechniejszym przejawem problemów są słabe wyniki gonitw u chorych koni.
Możliwe przyczyny IAD to:
* powtarzające się przeciążenia wysiłkowe układu oddechowego
* wdychanie kurzu z siana i ściółki
* zanieczyszczenia powietrza
* infekcje wirusowe dróg oddechowych.
Ryzyko zachorowania jest wyższe u młodych koni wyścigowych ze względu na częste podróże, intensywny wysiłek fizyczny i dłuższy czas spędzany w stajni. Badacze twierdzą, że wiemy na razie niewiele na temat tego, jakie dokładnie zmiany wywołuje IAD w płucach chorych koni.
Lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Obecnie istnieją skuteczne metody znacznej redukcji zapylenia powietrza w stajni, co jest szczególnie istotne dla koni wyścigowych, które spędzają w niej dużo czasu. Ponieważ głównym źródłem kurzu i lotnych cząstek jest siano, warto rozważyć parowanie tej paszy w specjalnie zaprojektowanych parownikach Haygain, jako że ta metoda pozwala na zmniejszenie o ponad 90% ilości tych zanieczyszczeń, które trafiają do dróg oddechowych konia.
Możemy również wesprzeć prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i oddechowego zwierzęcia za pomocą takich preparatów, jak Bronchopulmin z olejkami eterycznymi i ziołami wspomagającymi usuwanie śluzu i rozszerzanie oskrzeli.
www.canadianthoroughbred.com/magazine/health/airway-disease-racehorses/