Konie przybierają na wadze wtedy, kiedy pobierają w paszy więcej energii niż ich organizm jest w stanie zużyć na aktywność fizyczną. Ustalenie odpowiedniej diety bogatej we wszystkie potrzebne składniki odżywcze może być trudnym zadaniem, jeśli naszym celem jest odchudzenie otyłego zwierzęcia.
Lepiej jest zapobiegać niż leczyć – brzmi stare przysłowie. Aby odchudzić konia nie wystarczy zmniejszyć ilość pobieranych kalorii, ponieważ nawet konie z nadwagą potrzebują dobrego białka, odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych. Każdy plan dietetyczny powinien też uwzględniać fakt, że konie są zwierzętami jedzącymi praktycznie bez przerwy, więc nie mogą być przez dłuższy czas pozbawione dostępu do paszy.
Koń otyły – czyli jaki?
Taśmy do ważenia koni i systemy wizualnej oceny kondycji są bardzo przydatne, jeśli chcemy monitorować wagę zwierzęcia i sprawdzić, czy nie są otyłe. Podstawowe zasady oceny kondycji to:
Jeśli gołym okiem widać zarysy kości pod skórą – koń jest zbyt chudy.
Jeśli nie widać zarysów kości i nie da się ich wyczuć dotykiem – koń jest otyły.
Jeśli kości nie widać, ale da się je wyczuć – koń jest w sam raz.
Problem z takimi metodami polega na tym, że są one subiektywne, a ponadto nie wszyscy właściciele koni są w stanie prawidłowo ocenić stopień otłuszczenia swoich zwierząt, więc warto zasięgnąć opinii eksperta. Można również skorzystać z metod wizualnej oceny kondycji. Więcej o nich piszemy tu: <https://zywieniekoni.pl/ocena-kondycji-za-pomoca-skali-punktowej/>
Czym żywić konia z nadwagą?
Kluczem do utraty wagi u koni jest to samo, co u ludzi – deficyt kaloryczny uzyskiwany za pomocą właściwie dobranej diety i odpowiedniej aktywności fizycznej.
Karmienie należy dostosować do intensywności pracy danego zwierzęcia. Intensywnie trenujący koń o wadze 500 kg spali dwa razy więcej kalorii, niż taki sam koń lekko pracujący dwa razy
w tygodniu.
Karmienie należy dostosować również do rasy konia. Rasy prymitywne w procesie ewolucji przystosowały się do jak najlepszego wykorzystania paszy, dzięki czemu są w stanie uzyskać jak najwięcej kalorii nawet z paszy o słabej jakości. Łatwo przybierają na wadze, więc potrzebują pasz o niższej wartości kalorycznej, ale jednocześnie muszą dostawać odpowiednią ilość włókna, które umożliwia prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego i nie powoduje pobudliwości.
Dieta oparta wyłącznie na sianie lub na zielonce z pastwiska z łatwością może zapewnić koniowi niepracującemu lub bardzo lekko pracującemu znacznie więcej kalorii niż potrzeba, ale nie jest w stanie zaspokoić jego zapotrzebowania na wszystkie konieczne mikroelementy. Trzeba więc poza trawą i sianem podawać zwierzęciu paszę uzupełniającą witaminy i składniki mineralne. Jeśli z jakiegoś względu koń musi dostawać regularne posiłki treściwe, można mu podać niewielką ilość niskokalorycznej paszy o dużej zawartości włókna, na przykład RED MILLS Horse Care 10.
Na ogół koń o wadze 500 kg potrzebuje 20000 kalorii dziennie, by utrzymać stałą wagę. Jeden kilogram dobrego siana zawiera w przybliżeniu 7—8 megadżuli energii (lub 2000 kalorii), zatem wieczorna dawka 10 kg takiego siana dostarczy koniowi całkowitej dziennej porcji energii, i to jeszcze zanim zwierzę zje zielonkę z pastwiska lub paszę treściwą.
Chcąc zmniejszyć wieczorną dawkę siana u koni, które korzystają z pastwiska, trzeba pamiętać, że wieczorną porcję siana trzeba podawać w taki sposób, by konie nie wyjadły go od razu i nie stały głodne przez resztę nocy, ponieważ grozi to pojawieniem się niepożądanych zachowań oraz problemów trawiennych, takich jak wrzody żołądka lub kolka. Aby im zapobiec, stosujemy metody karmienia spowalniające wyjadanie siana. Dobrym i bezpiecznym urządzeniem wydłużającym czas jedzenia jest paśnik Haygain Forager.
Koniom wychodzącym na pastwisko możemy również na pewien czas zakładać kaganiec pastwiskowy, który ograniczy ilość zjadanej trawy i spowolni tempo wygryzania, ale umożliwi ciągłe pobieranie niewielkich ilości zielonki
Poza zmianami diety należy również przyjrzeć się innym wydatkom energetycznym zwierzęcia, na przykład generowaniu ciepła. Nie przesadzajmy z derkowaniem koni otyłych, ponieważ zbyt gruba derka zapobiega utracie ciepła z organizmu, więc koń z nadwagą nie musi zużywać zapasów tłuszczu, by się ogrzać. Więcej o zarządzaniu derkowaniem pisaliśmy tu: LINK
Praca z otyłym koniem
Zwiększenie aktywności fizycznej konia pomoże wyrównać energię pobieraną z paszy z wydatkami energetycznymi organizmu, ale zwierzę powinno być wdrażane do intensywniejszego treningu powoli i z uwzględnieniem jego stanu zdrowia..
https://www.haygain.com/blogs/news-and-events/what-to-feed-an-overweight-horse-1