
Konie wyścigowe muszą prawidłowo oddychać, aby dobrze biegać, jednak choroba zapalna dolnych dróg oddechowych (IAD – Inflammatory Airway Disease) może zagrozić ich wydolności. Nowe badania przeprowadzone na Wydziale Weterynaryjnym kanadyjskiego Uniwersytetu Guelph wykazują, że ta choroba występuje znacznie częściej niż się do tej pory wydawało.
Naukowcy zbadali pod mikroskopem tkanki płuc pobrane od koni, które padły w czasie wyścigu lub bezpośrednio po nim, i ocenili ilość komórek świadczących o procesach zapalnych. Spodziewano się, że u większości badanych zwierząt tkanka płuc będzie prawidłowa, a jedynie u niewielkiej liczby wystąpią rzeczywiste objawy choroby. Okazało się jednak, że to założenie nie miało odzwierciedlenia w rzeczywistości.
W omawianym badaniu ustalono, że pewien stopień zmian związanych z IAD, od średnio nasilonych do poważnych, występował u znaczącej większości przebadanych koni, podczas gdy wcześniejsze studia wykazały, że choroba występuje u mniej niż połowy populacji końskich sportowców. Uważano wtedy, że schorzenie jest wprawdzie powszechne u koni wyścigowych, jednak nie tak częste, jak wykazały wyniki najnowszego badania. Sugerują one, że choroba nie powstaje w efekcie jednorazowego kontaktu z czynnikiem chorobotwórczym, ale raczej, że narażone są wszystkie konie bez wyjątku, a u wielu z nich faktycznie dochodzi do rozwoju schorzenia.
Wyniki badania opublikowanego w American Journal of Veterinary Research oparto na badaniach tkanki płuc pobranej od 95 padłych koni wyścigowych, w tym koni pełnej krwi angielskiej, kłusaków amerykańskich standardbred oraz koni rasy quarter, które startowały w wyścigach lub pozostawały w treningu do momentu padnięcia. Było to pierwsze tego rodzaju badanie, w którym oceniano obecność stanu zapalnego na poziomie tkankowym oraz pierwsze, które wykazało obecność stanu zapalnego w grupie koni, które nie były uprzednio selekcjonowane pod kątem słabych wyników wyścigowych.
Żaden z badanych koni podczas ostatnich trzech startów nie wykazywał zewnętrznych objawów zapalenia dróg oddechowych. Badanie wykazało jednak, że stan zapalny u koni wyścigowych występuje zawsze, niezależnie od tego, czy objawy problemów oddechowych są widoczne czy nie. W przeciwieństwie do spotykanej u starszych koni obturacyjnej choroby płuc (RAO), IAD nie daje widocznych objawów w spoczynku, a jedynie podczas wysiłku, przy czym najpowszechniejszym przejawem problemów są słabe czasy gonitw u chorych koni.
Możliwe przyczyny IAD to powtarzające się przeciążenia układu oddechowego, wdychanie kurzu, zanieczyszczenia atmosferyczne oraz utrzymujące się infekcje wirusowe dróg oddechowych. Ryzyko narażenia na chorobę jest wyższe u młodych koni ze względu na częste podróże, intensywny wysiłek fizyczny i czas spędzany w stajni. Badacze twierdzą, że wiemy na razie niewiele na temat tego, jakie dokładnie zmiany wywołuje IAD w płucach chorych koni.
Na obecnym etapie wyniki badania odnoszą się głównie do ustalenia rzeczywistej natury choroby i procesów jej rozwoju. Do tej pory naukowcy nie mieli wiedzy na temat potencjalnego związku pomiędzy klasyfikacją komórek nacieku zapalnego w drogach oddechowych a stanem tkanki płucnej u chorych koni.
Prawo kanadyjskie wymaga, by konie, które padły w trakcie wyścigu lub bezpośrednio po jego zakończeniu, były poddawane obowiązkowej sekcji. Oznacza to, że eksperci wiedzą bardzo wiele o przyczynach śmierci koni wyścigowych. Choroba zapalna dolnych dróg oddechowych nie jest jednak schorzeniem bezpośrednio prowadzącym do padnięcia, więc do tej pory nie była zbyt szczegółowo badana.
Omawiany projekt badawczy daje nam istotne informacje dotyczące stanu zdrowia koni wyczynowych, a lepsze zrozumienie mechanizmów schorzenia może wpłynąć na poprawę zdrowotności koni i zwiększenie konkurencyjności w świecie wyścigów konnych.
Lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Obecnie istnieją skuteczne metody znacznej redukcji zapylenia powietrza w stajni, co jest szczególnie istotne dla koni wyścigowych, które spędzają w niej dużo czasu. Ponieważ głównym źródłem kurzu i lotnych cząstek jest siano, warto rozważyć parowanie tej paszy w specjalnie zaprojektowanych parownikach Haygain, jako że ta metoda pozwala na zmniejszenie o ponad 90% ilości tych zanieczyszczeń, które trafiają do dróg oddechowych konia.
Możemy również wesprzeć prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i oddechowego zwierzęcia za pomocą takich preparatów, jak Foran Equine Honey C z miodem i wit. C, AirVent z olejkami eterycznymi o działaniu dezynfekującym i rozszerzającym drogi oddechowe oraz Zosfor z silnym przeciwutleniaczem – hesperydyną.
www.canadianthoroughbred.com/magazine/health/airway-disease-racehorses/